Indonezja

Marzysz o cudownej podróży pełnej przygód? Sądzisz, że Twoje życie jest przepełnione rutyną? Męczy Cię codzienna obecność tłumu ludzi i tysięcy samochodów? Czujesz, że postęp cywilizacyjny zabrnął zbyt daleko i brak Ci śladów natury wokół? W takim razie świetnym rozwiązaniem byłaby wycieczka do Indonezji. Jest to zachwycająco przepiękne państwo wyspiarskie znajdujące się w Archipelagu Malajskim. Dzięki ogromnej - prawie osiemnastotysięcznej liczbie wysp i wysepek, miejsce to jest wyjątkowo zróżnicowane i ciekawe. Na każdej wyspie znajdziemy odmienne obyczaje, kuchnię i kulturę mieszkańców. Spotkamy tam inne warunki życia, ponad 350 języków i różne religie - od muzułmanów do hinduistów.
Gdy lądujemy na lotnisku zazwyczaj jest to w jakimś dużym miejscu - w tym przypadku będzie to najczęściej stolica Indonezji - Dżakarta. Miasto o 10-milionowej społeczności, gdzie natkniemy się na niesamowicie rozwiniętą metropolię z mnóstwem przygotowanych atrakcji turystycznych. Kontrastowo udając się na Sumatrę natychmiast zapomnisz o zgiełku miasta odpoczywając pośród bujnej i rozmaitej roślinności. Zanim udamy się w te strony świata koniecznie zapoznajmy się z dorobkiem kulturowym kraju. Najczęściej odwiedzaną przez turystów wyspą jest Bali- miejsce gdzie znajduje się wiele zadziwiających miejsc kultu religijnego. Nazywana również wyspą Tysiąca Świątyń. Przybyli mają tu do czynienia z przedziwną świątynią śmierci - Jagaraga, urzekającym swoją pięknością wodnym pałacem Tirtagangga przepełnionym różnorodnymi kamiennymi posągami i figurami, czy Pura Goa Lawah - świątynią nietoperzy. Wyspa ta zyskuje szczególną sławę wśród turystów nie tylko przez oryginalne architektury świątyń, ale również z tego powodu że znajduje się tam międzynarodowe lotnisko i najlepsze hotele.
Należy pamiętać o zwyczaju zwiedzania świętych miejsc na boso. Wiele razy na pewno przyjdzie nam zostawić buty za sobą. Religia islamska nakłada również pewne ograniczenia zwyczajowe związane z ubiorem. Kobiety winny zakrywać kolana, ramiona i brzuch. Jeśli przyjdziemy do świątyni prosto z plaży w stroju kąpielowym to nie będzie to odebrane w sposób tolerancyjny. Indonezja słynie też z ciekawych przedstawień religijnych, które trwają od maja do października najczęściej przy pełniach księżyca. Możemy sobie wyobrazić jak bardzo urokliwe musi być takie zjawisko.

Wyspa Jawa oferuje turystom zwiedzanie Pałacu Sułtana. Widok Prambananu - kompleksu 224 niezwykłych hinduskich świątyń wywiera niesamowite wrażenie. Niejednego zachwyci możliwość obejrzenia ogromnego, zapierającego dech w piersiach gmachu świątyni Borobudur w kształcie schodkowej piramidy. Ciekawostką są niskie mandaty - nawet za takie wykroczenie jak przejazd na czerwonym świetle nie zapłacimy więcej niż 10 zł.