Amazonka

Chciałbyś połączyć jednocześnie wypoczynek i wędkowanie? Jeśli od zawsze marzyłeś o przygodzie w dżungli to kuszącą strona świata wydaje się Ameryka Południowa. Największa rzeka świata – Amazonka dyktuje tutaj warunki przeżycia zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Przybysze poszukujący wędkarskich wrażeń w Amazonce wracają do kraju w nastroju ciągłego oszołomienia. To co czeka na wędkarza w tych wodach jest absolutnie nieprzewidywalne. Nigdy nie wie się co pływa pod łódką. Rzeka Amazonka żyje swoim rytmem. Wilgotność powietrza sięga w tej okolicy 100%. Lepiej więc uważać aby się nie skaleczyć, bo potem rany trudno się goją. Najważniejsze jednak jest uzupełnianie wody. W takim upale organizm bardzo się poci i traci przy tym również cenne sole mineralne. Niestety woda Amazonki jest pełna bakterii i nie nadaje się do spożycia.




To co charakteryzuje amazońską wodę i okolice to niezwykle szybkie tempo rozkładu. Tutaj to, co dostanie się do wody na pewno się nie zmarnuje. Nie wyłączając ludzkiej ręki. Szczególną atrakcją Amazonki jest możliwość łowienia osławionych piranii. Te ryby cechuje wyjątkowa żarłoczność. Jeśli więc trafimy na ławicę to nie trzeba martwić się o brania. Bezpieczniej jest je łowić z pomostu niż z łódki. Ławica piranii potrafi dokładnie ogryźć z mięsa każde stworzenie jakie wpadnie do wody. Reagują na posmak krwi i ciepłotę ciała. Na ekspedycję wędkarską pośród amazońskiej dżungli nie warto wybierać się samemu. Trzeba wtedy mieć przy sobie odpowiedniego przewodnika z doświadczeniem. Już samo przemycie twarzy wodą może mieć tragiczne konsekwencje w postaci pijawki w środku nosa.




Jeśli już uda się zorganizować wyprawę w te strony to niewątpliwie czekają nas przygody, które będzie się wspominać całe życie. Amazonka słynie z kilkunastu rodzajów wielkich sumów. Do największych rozmiarów dorasta sum Lau Lau osiągający 300kg. Często łowi się także sumy czerwone. Ryby łowione przez wędkarzy często wręcz odstraszają swoim wyglądem. Są kolczaste, mają długie i ostre zęby, albo jaskrawe zabarwienie. Różnorodność ryb o wybujałych kształtach w połączeniu z ciekawym widokiem tropikalnej puszczy znajdującej się nad brzegami nadaje wędkowaniu w tym regionie niesamowitego charakteru. Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą wybrać się na polowanie nocą, kiedy w puszczy jest bardzo głośno i słychać charakterystyczne odgłosy wyjca. Nie trzeba się martwić o subtelność sprzętu. Ryby zazwyczaj są tu zaskakująco łakome. Często bywa tak, że łowi się rybę niewiele większą od przynęty. Zazwyczaj stosuje się bardzo grube żyłki i wytrzymałe kołowrotki. Czasami i to nie wystarcza z mocą tutejszych ryb. Z niezwykłych emocji podczas holu znany jest tarpon. Ryby te łowi się najczęściej na spinning. Walka z tarponem to nie lada wyzwanie. Najbardziej zaskakujące są akrobacje nad wodą i potężne, szybkie odjazdy.




Mówiąc o Amazonii nie można oczywiście zapomnieć o największej, słodkowodnej rybie świata – Arapaimie. To wariant wyłącznie dla zuchwałych. Arapaima w średnim wieku ma już moc krokodyla i może spokojnie wciągnąć człowieka do wody. Wybierając się nad Amazonkę przyjdzie się nie tylko zmagać z potężnymi rybami, ale też z upartymi moskitami i komarami. Aby upewnić się że wyprawa będzie udana najlepiej zaopatrz się w środek przeciwkomarowy z najwyższej półki.